DOTAZ: Zaměstnanec se dvěma hlavními pracovními poměry
17. 5. 2022

Jsou nějaká omezení, když si zaměstnanec sjedná druhý hlavní pracovní poměr u jiného zaměstnavatele, pracuje u jednoho zaměstnavatele od 6 do 14 hodin a u druhého zaměstnavatele chce pracovat od 14 do 22 hodin a oba pracovní poměru jsou na 37,5 hodiny týdně? Je takto sjednaná pracovní doba v pořádku? Nemusí druhý zaměstnavatel řešit přestávky v práci mezi směnami (mezi prvním a druhým zaměstnáním)?

Kdyby to byla práce mimo stálé pracoviště, je možné vykázat stejnou pracovní dobu, jakou má u prvního zaměstnavatele, tj. od 6 do 14 hodin? Pokud nemá druhý zaměstnavatel informaci, že má zaměstnanec v prvním zaměstnání pracovní dobu od 6 do 14 hodin (zaměstnanec mu to nesdělí a sjedná si stejnou pracovní dobu a nepracuje na stálém pracovišti, má různé pochůzky apod.) a jeho pracovní doba ve druhém zaměstnání se s pracovní dobou v prvním zaměstnání bude krýt, je to možné, neplynou z toho nějaké postihy pro zaměstnavatele?

A jak je to s nemocí a dovolenou – má stejný nárok i ve druhém zaměstnání? Není nějaký problém z ohledu bezpečnosti práce, když nemá přestávky mezi směnami? A co když se stane pracovní úraz, neřeší se přepracovanost zaměstnance?

Jaká jsou další úskalí druhého hlavního pracovního poměru, na co si dát pozor?

Pro pokračování je nutné se přihlásit.