DOTAZ: Výpočet povinného podílu OZP

Potřebovala bych poradit s výpočtem přepočteného sta­vu pro povinný podíl OZP. Vrátní s 12hodinovými smě­nami mají u nás fond 1950 hodin (plánujeme i svátky). Při přepočtu odpracovaných hodin a stanoveném fondu 1882,5 mi vychází přepočtený stav na víc než 1,3. Může to tak být? Máme úplně jiný fond pracovní doby, než se kterým se musí počítat.

DOTAZ: Souhlas zaměstnance se změnou organizační struktury

Hlavní činností naší firmy je obrábění kovů a svařování. Celkem 60 zaměstnanců. Na pozici vedoucího výroby chceme přidat dalšího – vedoucího výrobního provozu s pracovní náplní pro úsek obrábění. Stávající vedoucí výroby bude řídit úsek svařování a dle pokynů ředitele firmy provádět kalkulace pro cenové nabídky. Dotazy zní:

– Co když s tím stávající vedoucí nebude souhlasit?

– Můžeme tyto změny provést bez jeho souhlasu?

– Zůstává finanční odměna stávajícího vedoucího beze změny?

DOTAZ: Neposkytování free days některým zaměstnancům

U nás ve společnosti dáváme free days jako benefit. Nicméně vedení společnosti se chce vyhnout tomu, že někteří zaměstnanci jsou po velkou část roku na nemocenské, poté se uschopní a čerpají řádnou dovolenou + free days. Zda se to dá nějak ošetřit třeba interní směrnicí? Například tak, že se tam uvede, že zaměstnanec, který zameškal 320 hodin a více (dva pracovní měsíce) v daném kalendářním roce, nebude mít na benefit nárok s tím, že výjimky uděluje vedení společnosti, nebo už by to nebylo právně v pořádku? Co jiného případně prosím navrhnout? Společnost chce dávat benefity a konkrétně free days opravdu jen těm, kteří pracují po celý kalendářní rok. Jedná se o administrativní činnosti, tedy není možné to rozdělit na druh práce, pracovní dobu ani délku pracovního poměru, protože vysoká absence je i u dlouhodobých zaměstnanců.

DOTAZ: Sjednání více dovolené pouze s některými zaměstnanci

Naše firma chce jako bonus zavést pět dní dovolené navíc pro zaměstnance, kteří jsou u firmy zaměstnaní více jak deset let. Řešíme však otázku, zda to ostatní zaměstnanci nebudou chápat diskriminačně. Nárok bude jako benefit zakotven v kolektivní smlouvě.

DOTAZ: Vstupní prohlídka před nástupem do zaměstnání

Máme uchazeče o zaměstnání, který potřebuje absolvovat vstupní prohlídku již 2,5–3 měsíce před nástupem do zaměstnání, aby věděl, že vstupní prohlídka proběhla v pořádku, že přislíbené zaměstnání bude moci vykonávat, a aby mohl dát ve stávajícím zaměstnání dvouměsíční výpověď. Můžeme ho takto dopředu poslat na vstupní prohlídku (2,5 měsíce před nástupem do zaměstnání) a jakou platnost vstupní prohlídka má?

DOTAZ: příspěvek na dopravu jako benefit

Naši zaměstnanci stojí nejvíce o benefit příspěvku na dopravu. Je prosím nějaká možnost, jak jim vyjít vstříc a přitom dodržet veškerou legislativu?

DOTAZ: Náhrada mzdy za práci ve svátek

Zaměstnanec je placený hodinovou mzdou by měl pracovat i v době 2 svátků. Za jeden odpracovaný svátek chce čerpat náhradní volno. V jaké výši mu vyplatit náhrady? Platí příplatek za práci ve svátky pro oba odpracované dny?

DOTAZ: Zaměstnanec předstírá nemoc, jak to řešit?

Jak se zaměstnavatel může bránit proti zaměstnanci, který po zkušební době začal marodit údajně s chřipkou (sděle­ní zaměstnance), marodí již měsíc a celou dobu plní face­book příspěvky, kdy a jak s přáteli chodí běhat? A ještě má od lékaře vycházky dohromady na šest hodin denně.

JsemHRdopráce.czNenašli jste téma,
které vás zajímá?

Neváhejte a obraťte se na nás s jakýmkoliv dotazem. Naši odborníci vám rádi odpoví.

Buďte HR do práce!