Dotaz: Návrat z rodičovské dovolené a nárok na odstupné

Zaměstnankyně požádala o prodloužení rodičovské dovolené do 4 let věku dítěte. Jako zaměstnavatel jsme ji vyhověli. Na práci, kterou měla po návratu vykonávat, jsme přijali jiného zaměstnance. Dle zákona zaměstnavatel není povinen místo dále držet. Pokud se tedy po 4 letech bude chtít vrátit a my pro ni jiné místo mít nebudeme, má nárok na odstupné nebo ne?

DOTAZ: Jak poznat švarcsystém?

Jáké jsou postihy a kontroly „švarcsystému". Máme pro tento rok nasmlouváno více zakázek, které nebudeme schopni pokrýt naší kapacitou. Jednáme proto s řemeslníky, kteří pracují na živnostenský list a máme zájem o tuto spolupráci na období cca půl roku, možná i déle. Jedná se o živnostníky, kdy každý z nich bude za dané období a zakázku fakturovat předem dohodnutou smluvní cenu. Tito řemeslníci disponují vlastním vybavením, nářadím apod. Pro naši firmu budou mít pouze za úkol zrealizovat zadané dílo v dohodnuté ceně, termínu a kvalitě. Chci se zeptat, zda se nedopustím nezákonného jednání.

DOTAZ: Doba určitá: Řetězení pracovních poměrů?

Prosila bych o ověření, zda správně rozumím následujícímu stanovisku s ohledem na znovupřijetí zaměstnankyně na dobu určitou.

„Jestliže od skončení předchozího pracovního poměru na dobu určitou uplynula doba tří let, k předchozímu pracovnímu poměru se nepřihlíží. Původní zaměstnavatel tak může uzavřít pracovní poměr znovu na dobu určitou až tři roky, a ten pak ještě dvakrát zopakovat. Pokud uplynula doba kratší, lze po skončení nového pracovního poměru sjednat další nový nebo jej prodloužit už jen jednou.“

Lze prosím dle tohoto výkladu postupovat v případě, kdy zaměstnankyně nastoupila na základě pracovní smlouvy do pracovního poměru na dobu určitou dvou let, následně prodlouženou dohodou o prodloužení pracovní smlouvy o tři roky a naposledy prodlouženou o další tři roky (s platností do července 2020)? Avšak v dubnu 2019 nastoupila na mateřskou dovolenou. Lze ji tedy nyní, k listopadu 2022 přijmout znovu na dobu určitou?

DOTAZ: Přechod mezi rodičovskou a druhou mateřskou dovolenou: Jak je to s nárokem na dovolenou?

Prosím o zodpovězení dotazu týkajícího se nároku hodin za dovolenou (v roce 2022) u zaměstnankyně, která ukončila 4. 4. 2022 rodičovskou dovolenou (s prvním dítětem) z důvodu přechodu na peněžitou pomoc v mateřství od 5. 4. 2022 do 16. 10. 2022 a následně bude po vyčerpání řádné dovolené přecházet na rodičovskou dovolenou (včetně druhého dítěte).

Dotaz tedy zní, na kolik hodin bude mít nárok k čerpání dovolené za rok 2022, pracovní poměr na dobu neurčitou, sjednaný pracovní úvazek 40 hodin týdně, 8 hodin denně, dovolená ve firmě standard 160 hodin za rok, žádnou dovolenou k čerpání z předchozích let nemá. Můžu požádat o přehledný výpočet u výše uvedeného dotazu? Zajímal by mě i výpočet při obráceném postupu: do 4. 4. 2022 čerpání peněžité pomoci v mateřství, poté nárok na dovolenou a přechod na rodičovskou dovolenou. V takovém případě by tato zaměstnankyně měla nárok na kolik hodin dovolené za rok 2022?

DOTAZ: Kratší pracovní doba ve smlouvě

Mám dotaz ohledně pracovní doby, která má být uvedena v pracovní smlouvě. Zaměstnankyně bude pracovat 37,5 hodiny v týdnu a právník nám opravil dobu ve smlouvě na 40 hodin v týdnu. Opravdu tam musí být uveden ten údaj 40 hodin, nebo je dobře, když tam uvedeme 37,5 hodiny?

DOTAZ: Počítání stravného při změně sazeb

Jak se bude počítat stravné na služební cestě, která začne např. 15. 8. a bude trvat do 22. 8.? Dojde od 20. 8. k navýšení stravného, nebo se bere podle sazeb, které platily na začátku služební cesty?

JsemHRdopráce.czNenašli jste téma,
které vás zajímá?

Neváhejte a obraťte se na nás s jakýmkoliv dotazem. Naši odborníci vám rádi odpoví.

Buďte HR do práce!