DOTAZ: Nárok na dovolenou po skončení rodičovské

Prosím o zodpovězení dotazu týkajícího se nároku hodin za dovolenou (v roce 2022) u zaměstnankyně, která ukončila 4. 4. 2022 rodičovskou dovolenou (s prvním dítětem) z důvodu přechodu na peněžitou pomoc v mateřství od 5. 4. 2022 do 16. 10. 2022 a následně bude po vyčerpání řádné dovolené přecházet na rodičovskou dovolenou (včetně druhého dítěte). Dotaz tedy zní, na kolik hodin bude mít nárok k čerpání dovolené za rok 2022, pracovní poměr na dobu neurčitou, sjednaný pracovní úvazek 40 hodin týdně, 8 hodin denně, dovolená ve firmě standard 160 hodin za rok, žádnou dovolenou k čerpání z předchozích let nemá. Můžu požádat o přehledný výpočet u výše uvedeného dotazu?

Zajímal by mě i výpočet při obráceném postupu: do 4. 4. 2022 čerpání peněžité pomoci v mateřství, poté nárok na dovolenou a přechod na rodičovskou dovolenou. V takovém případě by tato zaměstnankyně měla nárok na kolik hodin dovolené za rok 2022?

DOTAZ: Počítání stravného při změně sazeb

Jak se bude počítat stravné na služební cestě, která začne např. 15. 8. a bude trvat do 22. 8.? Dojde od 20. 8. k navýšení stravného, nebo se bere podle sazeb, které platily na začátku služební cesty?

DOTAZ: Práce v noci vs. služební cesty

Zaměstnanci pracují od pátku 22:00 hod. do sobotního odpoledne mimo své pracoviště. Pondělní a páteční směna trvá od 8:00 hod. do 16:30 hod.

  • Jak je to s dobou odpočinku před služební cestou? Mohou pracovat v pátek do 16:30 hod. a pak odjet na služební cestu? Nebo by měli končit dříve, aby doba odpočinku byla 11 hodin?
  • Jak je to s dobou odpočinku po služební cestě? Když se vrátí v sobotu k večeru, mohou nastoupit v pondělí v 8:00 hod. do práce?
  • Práce během víkendu je přesčasová. Od kdy se přesčas počítá? Zahrnuje se cesta tam a zpět, nebo jen výkon práce?
  • Jak dlouho je možné pracovat v noci? 8, nebo 12 hodin?
DOTAZ: Doručení výtky zaměstnanci na nemocenské

Zaměstnanec dlouhodobě neplní pracovní povinnosti a způsobil i prokazatelné i škody. Nyní je na nemocenské. Lze v této době doručit výtku, výpověď a informaci o vyčíslení škody, kterou zanedbáváním pracovních povinností způsobil?

DOTAZ: Testování zaměstnance, zda není pod vlivem omamných látek

Lze použít test zakoupený v lékárně na detekci omamných látek a ten za přítomnosti pověřené osoby (písemné pověření) provést u zaměstnance? V případě, že je test pozitivní, je možné ukončit PP podle § 55 odst. 1 písmeno b)? Pokud zaměstnanec se odmítne testovat, lze postupovat tak, že je brán jako pozitivní, a rozvázat PP dle § 55 odst. 1 písmeno b)?

DOTAZ: Přečerpaná dovolená po ukončení pracovního poměru

Zaměstnankyně si koncem minulého roku nenechala dostatek dovolené na pokrytí celozávodní dovolené během vánočních svátků. Proto čerpala „náhradní volno“, které slíbila, že v tomto roce nadpracuje. Celkový počet hodin ale nenadpracovala, navíc měla celý další týden neomluvenou absenci. Vedoucímu došla trpělivost a se zaměstnankyní ukončil pracovní poměr dohodou. Zaměstnankyně už má však opět přečerpanou dovolenou, tudíž jí k datu odchodu naskočilo záporné saldo 46 hodin. Mohu jí tyto „neodpracované/chybějící“ hodiny odečíst ze mzdy?

DOTAZ: Zaměstnávání občanů Ukrajiny s vízem ze Slovenska

Ráda bych se zeptala na otázku ohledně zaměstnávání občanů Ukrajiny. Pokud mají vízum dočasné ochrany z ČR je postup celkem jasný. Jak ale postupovat v případě, že občan Ukrajiny přichází s již přiděleným vízem ze Slovenska? Je možné ho zaměstnat stejně jako Ukrajince s přiděleným D/DO/667 (668, 669) v ČR?

DOTAZ: Home office ze Slovenska

Jsme česká firma a zaměstnáváme občana Slovenské republiky, který by  rád dlouhodobě pracoval z domova (SR) v režimu home office. Co je nutno splnit za zákonné povinnosti a jaké důsledky má home office zaměstnance v zahraničí pro firmu?

JsemHRdopráce.czNenašli jste téma,
které vás zajímá?

Neváhejte a obraťte se na nás s jakýmkoliv dotazem. Naši odborníci vám rádi odpoví.

Buďte HR do práce!