DOTAZ: Máme podezření, že je zaměstnanec pod vlivem

Jak postupovat u zaměstnance při podezření, že je pod vlivem omamných látek? Lze použít test zakoupený v lékárně na detekci omamných látek a ten za přítomnosti pověřené osoby (písemné pověření) provést u zaměstnance? V případě, že je test pozitivní, je možné ukončit PP podle § 55 odst. 1 písmeno b)? Pokud zaměstnanec se odmítne testovat, lze postupovat tak, že je brán jako pozitivní, a rozvázat PP dle § 55 odst. 1 písmeno b)?

DOTAZ: Náhrada mzdy při nepřidělování práce

Chůva z dětské skupiny je doma, jelikož jsou DS zavřené. Dostane 100 % mzdy, ale ostatní chůvy vykonávaly činnost (pomůcky pro děti, plány atd.), tato ne. Lze jí snížit mzdu za tento měsíc? A jak?

DOTAZ: Kombinace stravenkového paušálu a dotovaného oběda

Je možné kombinovat stravenkový paušál s dotovaným obědem? Například když mají zaměstnanci při 8hodinové směně možnost zaplatit za dotovaný oběd 36 Kč z celkové částky 80 Kč a zároveň dostávají stravenkový paušál. Mají za oběd zaplatit celou cenu?

DOTAZ: testování zaměstnanců vs. GDPR

V případě, kdy testování zaměstnanců na nemoc covid-19 bude prováděno prostřednictvím poskytovatele zdravotnických služeb, bude třeba s tímto poskytovatelem uzavřít s ohledem na GDPR zpracovatelskou smlouvu? Vystupuje zaměstnavatel, kterému vyplývá povinnost testovat své zaměstnance, v roli správce osobních údajů a lékař, který provádí testování a vykazuje úkony zdravotní pojišťovně, v roli zpracovatele? Jak správně písemně ošetřit danou skutečnost?

DOTAZ: Výpočet povinného podílu OZP

Prosím o radu s výpočtem přepočteného stavu pro povinný podíl OZP. Vrátní s 12hodinovými směnami mají u nás fond 1950 hodin (plánujeme i svátky). Při přepočtu odpracovaných hodin a stanoveném fondu 1882,5 mi vychází přepočtený stav na víc než 1,3. Může to tak být? Máme úplně jiný fond pracovní doby, než se kterým se musí počítat.

DOTAZ: Výpočet dovolené a počtu odpracovaných týdnů

Mám dotaz ohledně výpočtu dovolené. Nerozumím totiž, jakým způsobem se započítává počet odpracovaných týdnů. Například když zaměstnanec pracuje v rovnoměrně rozvrženém režimu pracovní doby 40 hodin týdně, od pondělí do pátku. Do práce nastoupí 12. 1. a pracovní poměr ukončí 24. 6. Odpracuje všechny směny. Kolik týdnů se započítá? Započítává se počet dnů v PP (7dnů v týdnu), tedy 164/7 = 23,4? Nebo jen odpracované hodiny? Sice v tomto případě vychází počet týdnů stejně, není tomu tak ale vždy. Co je správný způsob? Nebo když zaměstnanec nastoupil 4. 1. a ukončil PP 28. 5. Zatímco při použití prvního výpočtu vychází 20,7, při použití druhého výpočtu vychází 21 týdnů.

JsemHRdopráce.czNenašli jste téma,
které vás zajímá?

Neváhejte a obraťte se na nás s jakýmkoliv dotazem. Naši odborníci vám rádi odpoví.

Buďte HR do práce!