DOTAZ: Home office s vlastním PC vs. BOZP

Pokud zaměstnanec pracuje na home office doma na vlastním PC, odpovídá zaměstnavatel z pohledu BOZP např. za technický stav jeho PC a souvisejících elektrických zařízení (např. prodlužovacích kabelů, tiskáren atd.)? Pokud ano, jak se zjišťuje, kdy a při čem vlastně došlo k úrazu, resp. co musí zaměstnavatel prokázat, aby se odpovědnosti zprostil?

DOTAZ: Evidence docházky obchodních cestujících

Můj dotaz se týká obchodních cestujících. Kanceláře mají stabilně doma, jejich prací je navštěvovat zákazníky. Do mateřské společnosti jezdí zhruba jednou za měsíc. Máme vést evidenci docházky, nebo stačí jen evidence návštěv u zákazníků?

DOTAZ: Evidence pracovní doby na home office

Mám dotaz ohledně evidence pracovní doby zaměstnanců vykonávajících práci na home office. Rozumím tomu, že musí být vedena evidence pracovní doby. Ale jak je to například s návštěvou lékaře? Když zaměstnanec jde během práce z domova k lékaři, má to dát na vědomí předem svému nadřízenému?

DOTAZ: Monitorování živým přenosem na pracovišti

Chtěla bych se zeptat, zda je možné a jak případně formálně ošetřit použití živého vysílání v rámci našeho pracoviště. Pro zrychlení expedice bychom chtěli do oddělení logistiky instalovat monitor s trvalým živým přenosem z našeho oddělení expedice, aby logistici měli neustálý přehled o tom, co se právě nakládá atd. Standardně je naše společnost vybavena kamerovým systémem, ale u tohoto živého vysílání si nejsem jistá, zda platí stejná pravidla.

DOTAZ: Pravidla pro uzavření smlouvy na dobu určitou

Pokud by se do firmy vrátila bývalá zaměstnankyně, která odešla v červnu 2018, musíme jí dát smlouvu na dobu neurčitou, když při odchodu měla uzavřenou smlouvu na dobu určitou, nebo lze uzavřít pracovní poměr na dobu určitou?

DOTAZ: Poskytování informací exekutorovi

Exekutor v rámci žádosti o poskytnutí součinnosti žádá o sdělení rodného čísla zaměstnance, dále o jeho e-mail a telefonní číslo. Je v naší kompentenci tyto informace poskytovat?

DOTAZ: BOZP na home office ve vnitřním předpise

Ve vnitřním předpise, který se týká práce z domova, máme uvedenou následující větu: „Zaměstnanec se zavazuje umožnit zaměstnavateli vstup do místa, kde bude konat práci mimo pracoviště, za účelem kontroly tohoto místa.“ Tuto část beru jako nezbytnou z pohledu BOZP. Zaměstnanec odmítá tuto část se slovy, že nesouhlasí s tím, aby se dobrovolně zavázal k tomu, že bude muset někoho z firmy pustit do svého domova. Určitě není v plánu zaměstnavatele chodit denně k zaměstnanci „do práce“. Z mého pohledu je nejjednodušší takovému zaměstnanci práci z domova neumožnit/neschválit, a to i přes to, že celé toto oddělení pracuje v současné době na základě doporučení vládních nařízení z domu. Souhlasíte?

DOTAZ: Nahrazení šikovnějším kolegou

Jeden náš kolega, který vykonává pozici vedoucího výroby je dlouhodobě na nemocenské. Během této doby ho zastupoval jiný kolega, který však tuto práci začal vykonávat mnohem efektivněji, a ředitel by chtěl, aby tuto práci vykonával za kolegu i když opět nastoupí po nemocenské. Lze nějakým způsobem daného kolegu, který se vrátí po nemocenské, převést na jinou pracovní pozici? Výpověď mu dávat nechce, ale chtěl by ho přeložit na nižší pozici a samozřejmě mu i snížit plat, který této nižší pozici odpovídá, lze to nějak dle zákoníku práce provést?

JsemHRdopráce.czNenašli jste téma,
které vás zajímá?

Neváhejte a obraťte se na nás s jakýmkoliv dotazem. Naši odborníci vám rádi odpoví.

Buďte HR do práce!