DOTAZ: Zaměstnanec předstírá nemoc, jak to řešit?

Jak se zaměstnavatel může bránit proti zaměstnanci, který po zkušební době začal marodit údajně s chřipkou (sděle­ní zaměstnance), marodí již měsíc a celou dobu plní face­book příspěvky, kdy a jak s přáteli chodí běhat? A ještě má od lékaře vycházky dohromady na šest hodin denně.

DOTAZ: Co s problémovým zaměstnancem?

Máme problémového zaměstnance, který je specialista na danou oblast a chová se profesionálně. Když dostane úkol, potvrdí jej, odsouhlasí, ale velice často zůstane jen u slibu. Pro nesplnění úkolu vždy najde nějaký „objektivní“ důvod, nebo spíše výmluvu, ale skutek utek. Protože se jedná o odborníka a více jich nemáme, zatím se ho nechceme zbavovat. Tento stav však trvá již několik měsíců.

DOTAZ: Zpracování životopisů z pracovních portálů

Jak pracovat s životopisy, které přijdou do naší organizace zprostředkovaně (z různých portálů: Práce.cz, Jobs.cz, Práce za rohem)? A jak s těmi, které přijdou přímo k nám (uchazeč o zaměstnání bude kontaktovat přímo nás)? Je potřeba vytvořit nějakou šablonu s textem? Například: „Děkujeme za Váš zájem pracovat v naší organizaci. Zašlete nám prosím potvrzení, zda můžeme zpracovat Vaše osobní údaje zaslané v životopise. Údaje budeme uchovávat po dobu 1 roku. V případě, že budeme vypisovat výběrové řízení a Vy budete splňovat dané požadavky, rádi Vás budeme kontaktovat.“

DOTAZ: Co všechno je vysílání zaměstnance

Co všechno se už považuje za vysílání zaměstnance? Jde za vyslání zaměstnance považovat montáž stánku na výstavě v zahraničí či dopravu nábytku do zahraničí a jeho montáž na místě?

DOTAZ: Práce na DPP při pobírání ošetřovného

Zaměstnanec na HPP čerpá v červenci OČR na dítě, se kterým žije ve společné domácnosti. Zároveň by chtěl v téže měsíci pracovat pro jiného zaměstnavatele na DPP. Nepřijde v tomto případě o ošetřovné?

DOTAZ: Zaměstnaci nesplňují nové požadavky pro výkon práce

Pro všechny zaměstnance na stávající pracovní pozici vznikl požadavek ze strany zaměstnavatele, který někteří zaměstnanci splňují a vykonávají, ale někteří nesplňují a nemají jej uvedený ani v popisu činnosti. Úprava popisu pracovních činností nepomůže, protože tito zaměstnanci nemají předpoklady požadavky splnit. Jaké máme možnosti dále se zaměstnanci pracovat? Převést na jinou pracovní pozici, nebo ukončit pracovní poměr?

DOTAZ: Skončení pracovního poměru s asistentem pedagoga

V důsledku omezení personální podpory žáků se speciálními vzdělávacími potřebami dochází aktuálně ke krácení úvazků u asistentů pedagoga předepsaných poradnou. I ze strany rodičů, kteří se rozhodnou, že jejich dítě už asistenta pedagoga nepotřebuje, dochází ke snižování stavu asistentů pedagoga.

Asistent pedagoga má ve smlouvě napsáno, že „smlouva platí po dobu podpůrných opatření žáka“.

1. Mohu s tímto zaměstnancem skončit pracovní poměr, i když dítě, kterému asistuje, nekončí, ale s jeho asistencí nejsem spokojena? Ve smlouvě není konkrétně uvedeno jméno žáka.

2. Jestliže asistentovi pedagoga zkrátím úvazek, s čímž nebude souhlasit a podá výpověď, musí dostat odstupné?

JsemHRdopráce.czNenašli jste téma,
které vás zajímá?

Neváhejte a obraťte se na nás s jakýmkoliv dotazem. Naši odborníci vám rádi odpoví.

Buďte HR do práce!