VZOR: Dohoda o práci přesčas

Stáhněte si vzor dohody o práci přesčas, kterou může uzavřít zaměstnavatel se zaměstnancem podle § 93 odst. 3 zákoníku práce.

VZOR: Žádost zaměstnance o čerpání otcovské dovolené

Do zákoníku práce přibyl nový § 195a, který upravuje otcovskou dovolenou. Jde o novou překážku v práci na straně zaměstnance, existující vedle mateřské a rodičovské dovolené. Stáhněte si proto aktuální vzor žádosti zaměstnance o čerpání otcovské dovolené.

VZOR: Vnitřní předpis o zkrácení týdenní pracovní doby

Zkrácení pracovní doby lze provést smluvně jako benefit. Vzor je určen pouze pro zaměstnavatele z podnikatelské sféry, tedy zaměstnavatele, kteří odměňují své zaměstnance mzdou, a nikoli platem. Zaměstnavatelé odměňující platem totiž zkrátit týdenní pracovní dobu nemohou. Pozor, je třeba rozlišovat mezi zkrácenou a kratší pracovní dobou. U zkrácení pracovní doby zůstává mzda stejná.

Rozhodnutí o srážce náhrady mzdy za dovolenou

Obecně platí, že zaměstnavatel může ze zaměstnancovy mzdy provést srážku ve svůj prospěch jen na základě uzavřené písemné dohody o srážkách ze mzdy. V některých zvláštních případech může ovšem zaměstnavatel srážku provést i bez uzavřené dohody. Mezi tyto případy patří srážka náhrady mzdy nebo platu za dovolenou, na niž zaměstnanec ztratil právo nebo na niž mu právo nevzniklo. Řešíte takový případ u vás? Využijte vzor rozhodnutí a upravte si jej dle vašich potřeb.

JsemHRdopráce.czNenašli jste téma,
které vás zajímá?

Neváhejte a obraťte se na nás s jakýmkoliv dotazem. Naši odborníci vám rádi odpoví.

Buďte HR do práce!